Krajowy Fundusz Szkoleniowy na rok 2017


Rada Rynku Pracy 23 listopada 2016 roku pozytywnie zaopiniowała podział środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2017, wzór podziału środków KFS na finansowanie w województwach działań, o których mowa w art. 69a ust. 2 pkt. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, realizowanych przez powiatowe urzędy pracy oraz przyjęła priorytety wydatkowania rezerwy KFS.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonał podziału pomiędzy województwa limitów środków KFS na działania PUP, co pozwala na rozpoczęcie przez województwa działań związanych z podziałem przyznanych limitów pomiędzy powiaty.

Realizacja działań związanych z KFS na rok 2017 przez powiatowe urzędy pracy rozpocznie się po uzyskaniu przez PUP decyzji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wysokości limitów środków z tego Funduszu.

W województwie podlaskim kwota KFS na określone w art. 69a ust.2 ww. ustawy działania powiatowych urzędów pracy na rok 2017 wynosi 4 607,3 tys. zł.

Priorytety wydatkowania środków KFS na rok 2017 są następujące:
  1. Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.
  2. Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników, którzy mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Kto może korzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

KFS jest to wydzielona część środków Funduszu Pracy, którą przeznacza się na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Podstawowym przeznaczeniem KFS jest dofinansowanie – na wniosek pracodawcy – kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w firmie; skorzystać z tych środków może też pracodawca.

Pracodawcą, w rozumieniu przepisów ww. ustawy, jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.

Gdzie należy złożyć wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego?

Wnioski pracodawców przyjmują i dofinansowanie realizują powiatowe urzędy pracy, właściwe ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności (art. 69b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).

Powiatowy urząd pracy opracowuje formularz wniosku dla pracodawcy o dofinansowanie kształcenia ustawicznego i udostępnia go na swojej stronie internetowej.

Po wyczerpaniu środków przyznanych w ramach limitu KFS Powiatowy Urząd Pracy może wystąpić do MRPiPS o dodatkowe środki rezerwy KFS.

Priorytety wydatkowania rezerwy KFS w roku 2017 to:
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają kwalifikacji pełnych na poziomie 4 Polskiej Ramy Kwalifikacji (nie mają matury);
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób niepełnosprawnych;
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakładach, w których wszczęto proces restrukturyzacji w rozumieniu ustawy – Prawo restrukturyzacyjne.